Ma már egyetlen gyerekes családban sem hiányozhat a december 1-ével aktuálissá váló adventi naptár. Az üzletekben számtalan változat közül válogathatunk, ha nincs időnk vagy módunk adventi naptár készítésére. Ha azonban van kedvünk valami újat készíteni és kipróbálni, íme néhány adventi naptár ötlet, nem csak gyerekeknek..
Az üzletekben kapható kész adventi naptárak szokásos kalendárium formátumúak, az ablakok mögött általában apró csokoládék találhatók. Pár száz forinttól akár pár ezerig is terjedhet a bekerülési ár, függően a naptár gyártójától és a tartalomtól. Ha mi szeretnénk megtölteni egy naptárt, sokféle előkészített változatból válogathatunk. De ilyet elkészíteni sem bonyolult. Akár pár forintnyi beruházás is elegendő az ablakok, kiscsizmák, stb. kialakításához, a tartalom pedig már csak tőlünk függ.
Az adventi naptár lényege részben az apró ajándékok, de legalább ennyire fontos az idő múlásának felgyorsítása. Ha az utóbbi funkciót kívánjuk kiemelni, készítsünk egy „Hányat kell még aludni?” adventi naptárt, amelyet elsősorban kisebb gyerekeknek ajánlunk. Ehhez a következőkre van szükség: 1 ív kartonpapír, olló, filc, vonalzó, szeg (esetleg zsinór), matricák és egyéb dekorációs anyag. Elkészítés: a kartonból vágjunk ki egy hosszú, legalább 15 cm széles csíkot. Ezt a csíkot osszuk fel 24 db egyforma téglalapra. Ezeket feliratozzuk megfelelően 1-től 24-ig. A gyerekek dekorálhatják rajzokkal, matricákkal, dióhéjjal, fenyőággal, fűszerekkel, szárított narancshéjjal, stb. A kartont egy szeggel vagy rajzszeggel (esetleg zsinórral) erősítsük a falra. A lényeg, hogy a gyerekek naponta levághatnak (lentről felfelé haladva) egy rubrikát, és pontosan látják, hányat kell még aludni karácsonyig. Ráadásul, a naptár elkészítése már önmagában egy kellemes és tartalmas délutáni program lehet november végén.
Az igazán türelmetlen nagyobb gyerekek készíthetnek maguknak egy napokra lebontott részletes adventi naptárt programokkal. Ehhez szintén egy kartonpapírra van szükség, amely bal oldalára sorban írják fel a napokat, a jobb oldalra pedig, hogy aznap milyen program várható. A kartont dekorálhatjuk karácsonyi motívumokkal és akasszuk jól látható helyre a lakásban, így biztosan megteremti a karácsonyi hangulatot. A naptárba a következő dolgok kerülhetnek: üdvözlő kártyák készítése és megírása, Mikulás érkezése, karácsonyi délután az iskolában, régi karácsonyi fotók nézése a nagyszülőkkel, séta az erdőben, ajándékok csomagolása, osztálytársak meghívása karácsonyi teázásra, karácsonyi bevásárlás elintézése, mozi, stb. Ezek a programok a család több tagját is érinthetik, és lehetőleg ne csak kötelezettséget tartalmazzanak.
Az adventi naptár nem csak a gyerekek örömét szolgálhatja. Kedves családi ajándékká is alakíthatjuk, ha a 24 napot a család tagjai között felosztjuk, így mindenki kölcsönösen megajándékozza egymást. Ehhez elegendő 24 db gyufásdoboz, vagy kis kartondoboz. Ha a napok felosztásra kerültek, mindenki kitalálhatja, mi a lesz az ajándéka. Megállapodás kérdése, hogy milyen jellegű legyen az ajándék, pl. édesség és apró dolgok is, vagy inkább közös programok, háztartási feladatok átvállalása, stb. Pl. Ma én mosogatok, Hanna, vagy Ma én főzök, Papa. Az ajándékot mindenki ráírhatja egy-egy papírra, beteheti a dobozba, és várhatja a család vagy megajándékozott családtag örömét.
Hasonlóan családi adventi naptár készíthető úgy is, ha egy kellemes délutáni teázás keretében november végén a családtagok elmondják és összeírják, hogy ki és mit szeretne csinálni karácsonyig. Ezekből a kívánságokból nyilván egy hosszú családi programlista állhat össze. Ezeket a tevékenységeket osszuk fel a 24 napnak megfelelően, így minden napra juthat mindenki számára kellemes program és elfoglaltság. A listára kerülő kívánságokat akár személyekre lebontva is összeírhatjuk egy-egy papíron, amelyeket egy szépen díszített kartonpapírra ragaszthatunk.
A nagyobb családokban a gyerekeket bizony elhalmozzák a családtagok IS ajándékokkal. Ilyenkor a sok pénzbe kerülő sokadik ajándék már nem okoz olyan nagy örömet. Épp ezért, a szülők ajándéka lehet egy komolyabb adventi naptár is, amikor az adventi naptárba a szokásos apró csokoládéhoz képest valamivel értékesebb ajándékok kerülnek: könyv, cd/dvd, csomag kártya, színes ceruzák és filcek, kifestőkönyv, mozi-, színház- vagy cirkuszjegy, hajcsatok, stb. Azaz olyan apróságok, amelyeknek a gyerekek hasznát veszik, illetve élvezni tudják.
A felnőttek, nagyobb testvérek is megajándékozhatják egymást. A szülőknek, nővérnek akár egy különleges szobanövényt adhatunk, amely cserépbe 24 db szépen becsomagolt, fanyársra szúrt (esetleg számmal feliratozott) pralinét tehetünk. Szintén felnőtteknek kedves ajándék egy doboz tea. A legjobb, ha egyszerre több családtagnak, barátnak készítünk ilyet, vagy többen készítjük, mindenki a saját családjának, így ugyanis többféle teával tudunk dolgozni. A tea adventi naptárhoz vásároljunk legalább 4-6 féle finom és különböző filteres teát. A filtereket egyenként csomagoljuk be, és feliratozzuk 1-től 24-ig. Kartonból készítsünk egy dobozt (vagy vásároljunk készen, esetleg tegyük vissza az eredeti teadobozokba), helyezzük bele a 24 db kis csomagot és csomagoljuk be a dobozt.
Kisebb közösségeknek, falvaknak pedig ajánljuk jótékonysági adventi naptár megszervezését. Szinte mindenütt vannak rászorulók, akiknek a bevételből karácsonyi ajándékot lehet vásárolni.
forrás: http://www.tutitippek.hu/blog/adventi-naptar-otletek.php